Owady w Medycynie Chińskiej

Jest takie stwierdzenie w medycynie chińskiej – gdzie środki roślinne nie dotrą, należy użyć środków pochodzenia zwierzęcego. W przypadku poważnych chorób i przewlekłych problemów, jest normalną praktyka użycie w recepturach takich leków jak pijawka, jedwabnik lub dżdżownica. Każdy szpital w chinach, który de fakto jest szpitalem medycyny zachodniej, ale używa też terapii tradycyjnej, stosuje co najmniej kilka leków pochodzenia zwierzęcego. Większość tego typu leków nie jest dostępna w Europie, mamy natomiast pewnego rodzaju zamienniki w postaci suplementów lub leków, jak enzymy, hormony itp. Myślę jednak, że one nie maja nawet fragmentu mocy środków pochodzących z natury.

Ze względu na wysoką aktywność biologiczną leków pochodzenia zwierzęcego: owadów, robaczków są one bardziej skuteczne niż zwykłe leki roślinne. Powszechnie używa się ich w kombinacji z lekami roślinnymi w celu wzmocnienia efektu terapeutycznego.
Przykładowo, Wu Gong (Scolopendra Subspinipes) może leczyć impotencję, ale efekt terapeutyczny będzie bardziej oczywisty, gdy zastosujemy z dang gui, bai shao i gan cao lub z pokrewnymi lekami dodanymi do receptury zgodnie z diagnostyką.
Poniższa książka, którą polecam Państwa uwadze ze względu na głęboką wartość poznawczą została przetłumaczona z j. chińskiego na angielski przez studenta TCM.

 

Cały artykuł znajduje się tu 

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy na konsultacje do gabinetu lub udziału w turnusie terapeutycznym