Akupunktura

Nazwa ‘akupunktura’ pochodzi z łaciny: acus – igła, punctura – (u)kłucie.

Najstarszy tekst Chiński traktujący między innymi o akupunkturze pochodzi z ok. 305-204 r. p.n.e. Najstarsze, kamienne igły znalezione przez archeologów pochodzą z Epoki Kamienia. Sięgając dalej – najstarsza mumia (5000 letniej) odnaleziona w Alpach ma na ciele tatuaże, które odpowiadają punktom akupunktury. Większość ludzi słowo akupunktura przywodzi na myśl igły. I oczywiście, one są narzędziem, które było ciągle doskonalone: od kamiennych do jednorazowych, sterylnych, wykorzystywanych obecnie.

Istota leczenia akupunkturą polega na rozległej wiedzy obejmującej ciało i anatomię człowieka, oraz powiązania ściśle określonego punktu na ciele człowieka z organami wewnątrz, ich energią oraz energią zewnętrzną. Punkty, w które przy leczeniu akupunkturą wprowadza się igły są kanałami, które akupunkturzysta odblokowuje (udrażnia) i dzięki temu organizm wraca do równowagi energetycznej. Równowaga energetyczna jest podstawą Medycyny Chińskiej. Leczenie akupunkturą to jedna z wielu metod, ściśle związana z pozostałymi, przywracających równowagę energetyczną organizmowi.  Po przywróceniu równowagi, aby być zdrowym, trzeba ją zachować (zachowywać), ponieważ tylko równowaga jest równa zdrowiu, a każde jej zakłócenie – chorobą.

Zapraszamy serdecznie na wypoczynek, do naszego centrum akupunktury na turnus leczniczy.

Wśród wielu metod przywracających zdrowie, czyli równowagę energetyczną oferujemy leczenie akupunkturą. Akupunktura to system medyczny służący do zapobiegania chorobom i utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Pomaga w leczeniu problemów fizjologicznych, psychicznych i emocjonalnych. Ostatnie badania dowiodły, że istoty ludzkie są zespołem systemów bioelektrycznych. To założenie jest podstawą stosowania akupunktury od tysięcy lat. Energia krąży w całym ciele wzdłuż określonych ścieżek. Punkty na skórze rozmieszczone na ów ścieżkach są połączone energetycznie z konkretnymi organami, systemami i strukturą ciała. Jeśli obieg energii zostanie przerwany, prawidłowe funkcjonowanie narządów zostanie zaburzone, co w efekcie spowoduje ból lub chorobę. W akupunkturze punkty są pobudzane właśnie po to, by utrzymać poziom cyrkulacji energii, która ma wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie.

Leczenie igłami akupunkturowymi to najczęściej stosowana technika, jednakże akupunkturzyści wykorzystują również inne formy leczenia, takie jak moksa (forma terapii ciepłem), różnego rodzaju masaże i techniki poruszania się. Mogą także polecić modyfikację diety, przepisać zioła i określone ćwiczenia terapeutyczne. Akupunktura promuje naturalną zdolność organizmu do samo leczenia, dlatego też większość form kuracji może być skorygowana i polepszona. Efektywność akupunktury jest dobrze udokumentowana i wykracza daleko poza koncepcję, że jest ona metodą walki z chronicznym bólem lub jest środkiem przeciwbólowym. Wiele sportowców odkryło, że stosowanie akupunktury pomaga im w osiągnięciu najlepszej formy. Stosowanie akupunktury w celu detoksykacji zostało uznane za słuszną formę terapii uzależnień. Przez całą swoją długą historię akupunktura wielokrotnie dowiodła swej skuteczności.

Przed pierwszym leczeniem wielu ludzi nie wierzy, że akupunktura może być bezbolesna. W rzeczywistości możemy doświadczyć różnych stanów jak uczucie ciepła czy nacisku, ale samo uczucie przepływu energii zdecydowanie różni się od bólu. Ludzie często komentują, że owo uczucie nie było im wcześniej znane, ale jest ono przyjemne i relaksujące. Igły stosowane do akupunktury są bardzo cienkie. Ich rozmiar jest porównywalny do grubości włosa. Są trwałe i niczego nie można przez nie wstrzyknąć. Przez wieki rozwijano sztukę wkuwania igły, by jej umieszczenie w ciele pacjenta było jak najmniej odczuwalne. W niektórych przypadkach użycie igły jest całkowicie zbyteczne. Na przykład podczas leczenia młodych ludzi, noworodków, osób wrażliwych, stosuje się inne techniki, które są równie efektywne. Jeśli odczuwasz strach przed igłą, poinformuj o tym akupunkturzystę, który pomoże ustalić inna metodę leczenia.

Akupunkturę cechuje indywidualne podejście do pacjenta. W zależności od typu dolegliwości, wieku pacjenta, czasu trwania choroby, dobiera się odpowiednią terapię.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy na konsultacje do gabinetu lub udziału w turnusie terapeutycznym