Nasiona Konopii (Huo Ma Ren)

OLEJ Z KONOPII

Właściwości: Nawilżanie jelit przy leczeniu zaparcia.

Wskazania:  Ostrożnie powinni używać tego produktu pacjenci cierpiący na biegunkę, impotencję, wydzielanie nasienia, choroby ginekologiczne z powodu niewydolności śledziony i nerek. Objawy zatrucia obejmują zaburzenia mowy, zamazany wzrok, nietrzymanie moczu i kału etc.

Właściwości: Świeżo wytłoczony olej z Huo Ma Ren ma zielonkawe zabarwienie. Po nasłonecznieniu staje się prawie bezbarwny. Jest bogaty w kwasy tłuszczowe wielonienasycone omega-3, omega-6, kwasy jednonienasycone

Wskazania: Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu w surowicy, poziom tryglicerydów, lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL) i nadtlenku lipidu. Może też obniżyć poziom glicerydów i cholesterolu lipoprotein o niskiej gęstości oraz podnieść poziom cholesterolu lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL, tym samym obniżając wskaźnik miażdżycy naczyń krwionośnych, zmniejszając zmiany patologiczne w komórkach śródbłonkowej i gładkiej mięśni na ściankach tętnic oraz reguluje przemianę materii. Ponadto posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i anty zakrzepowe. Hamuje agregację krwinek i tym samym zmniejsza ryzyko występowania zawału lub zatoru. Może być stosowany w mieszaninie z wodą wapienną do leczenia ran i oparzeń. Ponadto do okładów na suche liszaje i wypryski. Może być pomocny w pielęgnowaniu skóry z atopowym zapaleniem, łuszczycą i owrzodzeniami. Często (z dodatkiem witaminy A) jest stosowany do pielęgnacji skóry suchej, z owrzodzeniami i łuszczycą. Olej z konopi działa także przeciwmiażdżycowo. Zalecany przy chorobach paznokci, włosów, przy chorobach reumatycznych, stwardnieniu rozsianym i nadciśnieniu. Olej z konopi można spożywać w sałatkach, z serami, kaszą, na świeżym chlebie. Można przyjmować doustnie 1 łyżkę oleju, 1-2 razy dziennie. W większości społeczności, które określane są mianem długowiecznych, można spotkać się z samodzielną produkcją oleju z roślin lub ze spożywaniem tłuszczu nieprzetworzonego, tzn. pod postacią np. surowego mięsa. Potwierdza to, jak duże znaczenie dla zdrowia ma dostarczanie naszemu organizmowi oleju w postaci surowej. Olej z konopi obecnie jest dostępny także w Polsce, jednak zaleca się dużą ostrożność w wyborze producenta.

Na zaparcia wywołane brakiem krwi i płynów ustrojowych u osób w starszym wieku, w fazie powrotu do zdrowia lub u kobiet po porodzie. Zioło używane jest zazwyczaj w połączeniu z lekami na podtrzymywanie Yin i krwi oraz z lekami na nawilżanie i rozluźnianie jelit, jak Chinese Angelica Root (Radix Angelicae Sinensis), nasiono brzoskwini (Semen Persicae), gotowy korzeń remahnii (Radix Rehmanniae preparata) i nasiono perilli (Semen Perillae), również w tabletce na nawilżanie jelit, wywar z nasiona konopi, desertliring cistanche (Herba Cistanchis) etc. Na zaparcia wywołane nadmiernym upałem i brakiem Yin, Rhubarb, mirabilit i korzeń białej Peonii (Radix Paeoniae Alba) używane są, jako leki wspomagające w usuwaniu gorąca i rozluźnianiu jelit. Ponadto nasiona konopi obniżają poziom lipidów i przeciwdziałają miażdżycy naczyń krwionośnych

Farmakologia: Słodki smak, neutralny, pozytywnie wpływa na śledzionę, żołądek i pracę jelita grubego. Zioło jest słodkie i wilgotne, bogate w olej, skuteczne w nawilżaniu skóry i rozluźnianiu jelit, w leczeniu zaparć oraz leczeniu i podtrzymywaniu Yin. Odpowiednie dla pacjentów w starszym wieku, z przewlekłą chorobą, dla kobiet po porodzie oraz dla osób mających problemy z zaparciami wywołanymi niedoborem Yin i krwi.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy na konsultacje do gabinetu lub udziału w turnusie terapeutycznym