Niezwykły Żółtoziem (Less)

 Żółta ochra.

Słysząc tę nazwę – żółtoziem, na myśl przychodzi nam płaskowyż nieurodzajnej ziemi, mętna rzeka lub też chmury burzy piaskowej… Gleba ta kojarzona jest z niedoborem, nieurodzajem oraz ekologicznym spustoszeniem. Rzadko kiedy myślimy o niej w kategoriach niezwykłej.

Spójrzmy w głąb Korei, dzięki temu less stanie w lepszym świetle.

Obco brzmiąca nazwa – sauna lessowa, ciesząca się dużą popularnością w Korei, sprawi, że będziecie pod wrażeniem. Jest ona jedną z największych tamtejszych rozrywek. Jak donoszą statystyki Koreańskiego Centrum Przemysłu Sanatoryjnego: „w Korei znajduje się ok. 9400 saun lessowych.” W samym Seulu jest ich ok. 3000-4000. Sauna ta jest jednym ze stałych punktów wycieczek zagranicznych. Jak głosi Seulski Metropolita Urzędu Statystycznego: „to najwyższej wagi doświadczenie kulturowe, które dla turystów będących w Korei jest bardziej egzoteryczne niż masaż czy Kimchi (tradycyjnie kiszone produkty).

Dlaczego sauna lessowa jest tak popularna?

Korzyści wypływające z korzystania z niej porównać można do korzyści wypływających z sauny tradycyjnej, jednak czy na pewno?

Otóż nie! Jest olbrzymia różnica pomiędzy sauną koreańską a europejską. W tej drugiej para podgrzewa skórę jedynie od zewnątrz dzięki czemu i owszem – cyrkulacja krwi znacznie się polepsza.

Tymczasem less i kamień będące atrybutami sauny koreańskiej – dzięki wysokiej temperaturze uwalniają fale dalekiej podczerwieni, jony ujemne oraz liczne substancje mineralne.

Promienie podczerwieni mogą dotrzeć w głąb skóry nawet do odległość 4-5 cm, przyspieszając cyrkulację krwi oraz metabolizm. Terapia przynosi ulgę bólom mięsni i stawów, a ciało jest zrelaksowane. Co więcej dzięki poceniu, krew może zmienić odczyn z kwasowego na alkaliczny, a to pomaga w pozbywaniu się toksycznych substancji z ciała, przynosi ulgę i zmniejsza uczucie zmęczenia. Obecnie saunę lessową możemy znaleźć nie tylko w Korei i Japonii, ale także w krajach wschodnio Azjatyckich.

 Te wyjątkowe korzyści sauny lessowej wypływają z naturalnych minerałów jakimi są less i kamień; gdzie less jest składnikiem kluczowym.

Za czasów cesarza Sejong’a sauny były budowane z lessu i różnych typów kamieni. Dzisiejsze sauny to imitacje, jednakże less nadal wiedzie prym nie tylko dzięki uwarunkowaniom historycznym, ale przede wszystkim dzięki sprawdzonym swoistym jego cechom.

 Less nie jest tak pospolity jak mogło by się nam wydawać. Mikro-strukturalny punktu widzenia pokazuje, że less posiada specyficzną powierzchnię o niezliczonej liczbie przestworów komórkowych, dzięki którym chłonie wodę jak gąbka. Nazywany jest magazynem energii słonecznej, ponieważ obfituje w minerały i energię słoneczną. Po podgrzaniu uwalnia promienie dalekiej podczerwieni i jony ujemne. Raporty badań Instytutu Technologii w Szanghaju wskazują, że less może uwolnić nawet do 92% fal podczerwonych i tym samym przewyższa ta liczbą węgiel bambusowy – 89%. Badania Chińskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom pokazują, iż skumulowanie ujemnych jonów w lessie może sięgnąć nawet 1200/cm3; zawartość na obszarach zalesionych oraz nadmorskich to 1000-3000/cm3 na, natomiast w naszych pokojach jedynie 40-100/cm3.

 Jak twierdzą eksperci, less dostarcza wyjątkowych korzyści, które rzadko są nam znane. To wspomniane już uwalnianie promieni dalekiej podczerwieni, które pomaga pogłębić tętnice oraz żyły poprzez pobudzenie cyrkulacji krwi.

Dostarczenie świeżego powietrza i jonów ujemnych jest tak samo ważne jak dostarczanie witamin. Enzymy lessu mogą zneutralizować wewnętrzne toksyny, które powstają podczas procesu tworzenia grup nadtlenowych spowodowanych miażdżycą tętnic i starzeniem się naczyń krwionośnych. Less dzięki swojej wyjątkowo chłonnej i przewiewnej strukturze może pomagać także w pozbywaniu się brzydkich zapachów.

 Korzyściom płynącym z lessu poświęcone zostały artykuły takie jak: „Materia Medica”, Dongui Bogam”, czy „Xiang yao ji Cheng fang”. Obok mitów, można znaleźć w nich wiele interesujących materiałów dot. jego zastosowania. Cesarz Sejong pozostawił w nich nie tylko swoje własne zapisy, ale również metody leczenia sauną lessową.

Less ze swoja zdolnością detoksykacji potrafi oczyścić wodę i zdezynfekować. Ryby w hodowli skażone pestycydami (red tide), mogą zostać uratowane dzięki skutecznemu działaniu jednego ze składników lessu.

Nasi przodkowie używali lessu głównie w postaci pieczonych kostek po to, by zmniejszyć ból brzucha. W starożytności, kobiety, które posiadały błotne (lessowe) łóżka, tzw. Kangi i piece, rzadko cierpiały na choroby typowe dla kobiet.

Działo się tak ponieważ less po podgrzaniu oddaje promienie dalekiej podczerwieni, które pochłaniane są przez ludzkie ciało i powodują efekt nagrzewania. Promienie potrafią zwiększyć temperaturę ludzkiego ciała i rozszerzyć drobne naczynia, tak by zapobiec zakrzepicy i zatruciu krwi oraz aktywnych komórek.

 W dzisiejszych czasach less zyskuje wielu zwolenników. W Korei, warzywa uprawiane na glebie lessowej (fasola, jęczmień, marchew, etc.) nie są przeznaczone jedynie do konsumpcji. Fasola uprawiana na tym podłożu może być używana jako materiał służący do detoksykacji oraz leczenia ran, zaś jęczmień używany jest jako środek zapobiegający chorobom starczym. Pieczarki uprawiane w glebie lessowej zawierają wiele składników mineralnych.

Dlatego właśnie tak wiele roślin uprawianych na tym podłożu ma zdrowotne wartości. Sprzedaż soli lessowej stanowi 65%całkowitej jej sprzedaży w Korei. Do produktów lessowych zaliczyć możemy nie tylko saunę czy żywność, ale także: ubrania, sprzęt gospodarstwa domowego, kosmetyki, etc.

 W Chinach, dobrze znane były właściwości lessowe, jednak przez długi okres nie występowały na rynku z powodów technologicznych i koncepcyjnych.

Dziś na rynku możemy spotkać lessowe kapcie, kołdry, paski, poduszki, podkładki, mydła, maski, etc.

Pewnie juz wiesz, że less przynosi korzyści ekologiczne, lub nadal wątpisz, bo zastanawiasz się, dlaczego państwa takie jak Japonia czy Singapur, które szczególny nacisk kładą na opiekę zdrowotną i takie jak USA czy Europa z zaawansowaną technologią nie posiadają jeszcze produktów z lessu. Czynnik geograficzny gra tu istotną rolę. Less jest wydobywany głównie w centralnej części Azji i kierowany do północnej, północno-zachodniej i wschodniej części Chin. Największe pokłady lessu występują pomiędzy między 22-55° szerokości geograficznej północnej.

 Less jest znany pod inną nazwą -żółtej ochry.

Skontaktuj się z nami

Zapraszamy na konsultacje do gabinetu lub udziału w turnusie terapeutycznym