Okoliczne atrakcje

Ciechocinek
Perła Polskich Uzdrowisk

Miasto, w którym przemysł praktycznie nie istnieje. Znajdują się tu m.in. szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, zabytkowa warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków, skwerów, kwietników i dywanów kwiatowych. Podstawą rozwoju są wody lecznicze: chlorkowo-sodowe, bromkowe, jodkowe, żelaziste, borowe, które pochodzą z licznych na tym terenie źródeł solankowych. W sanatoriach można skorzystać z całej gamy zabiegów zdrowotnych, upiększających lub wyszczuplających. Polecamy tez baseny solankowe z naturalną solanką czerpaną ze źródła w ciechocińskim „grzybku”.

Biskupin
Na pojezierzu Pałuckim

Ta wieś na pojezierzu Pałuckim, malowniczo położona nad rozległym jeziorem to kolejne ciekawe miejsce znane wszystkim z podręczników historii. Znajduje się tu najbardziej znane muzeum archeologiczne w Europie Środkowej. Badania archeologiczne rozpoczęły się w latach 30-tych były przeprowadzane za pomocą najnowocześniejszych metod. W ich wyniku odkryte zostało, doskonale zachowane w torfie, drewniane osiedle kultury łużyckiej otoczone falochronem sprzed ponad 2700 lat. Przed wojną Biskupin nazywany był polskim Pompejami. Obecnie można tu zwiedzać zrekonstruowane drewniane budynki mieszczące niegdyś domy i warsztaty rzemieślnicze, które co roku zapełniają się przybyszami w strojach z dawnych epok, podczas organizowanego tu największego w Europie Festynu Archeologicznego. Festyn, który co roku ma inny motyw przewodni, trwa 10 dni i rozpoczyna się w drugi weekend września.

Biskupin znajduje się na szlaku Zabytkowej Kolejki Wąskotorowej Żnin-Wenecja-Biskupin-Gąsawa. Godzinny przejazd otwartymi wagonikami ciągniętymi prze stary parowóz będzie niewątpliwie atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Kolejka kursuje regularnie, od kwietnia do września, że Żnina, stolicy Pałuk

Wenecja
kolejny przystanek

To właśnie tu znajduje się pierwszy przystanek kolejki wąskotorowej, która jest największą atrakcją turystyczną Pałuk. Miejscowość położona jest urokliwie między trzema jeziorami. Uwagę turystów przyciągają okazałe ruiny XIV-wiecznego zamku – siedziby Mikołaja Nałęcza, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim. W zamku goszczą w sezonie grupy Bractw Rycerskich. Naprzeciw ruin znajduje się siedziba Muzeum Kolei Wąskotorowej, w której podziwiać można eksponaty związane z dawnym transportem kolejowym: zabytkowe parowozy, wagony, urządzenia stacyjne, znaki kolejowe. Weneckie Muzeum (pierwsze w Polsce) w 1972 roku założyła grupa Miłośników Ziemi Pałuckiej w Żninie.

Gąsawa
na trasie kolejki

Najstarszym źródłem pisanym wzmiankującym miejscowości położone w rejonie Gąsawy jest bulla papieża Innocentego II wystawiona w 1136 roku. Do najciekawszych zabytków tego miast zaliczyć możemy: kaplicę cmentarną, ruiny gotyckiego zamku oraz kościół modrzewiowy pod wezwaniem św. Mikołaja z zespołem barokowych malowideł ściennych.

Gniezno
Pierwsza stolica Polski

To tu znajduje się Muzeum Początków państwa Polskiego – jedno z najważniejszych miejsc na Szlaku Piastowskim. W muzeum poznać możemy historię i zabytki dokumentujące początki Państwa Polskiego. Warta uwagi jest także kamienna mapa Europy złożona z 70 tys. kamieni, zbudowana przez uczniów rocznika 2003. Liczba z jakich składa się mapa symbolizować ma liczbę mieszkańców tego historycznego miasta.
Mówiąc o Gnieźnie nie sposób nie wspomnieć o Katedrze Gnieźnieńskiej, która szczególnie zaznaczyła się w dziejach polskiej historii, dawniej aula koronacyjna królów polskich, dziś kościół arcybiskupów gnieźnieńskich oraz miejsce grobu pierwszego Patrona Polski św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.

Kłodawa
kopalnia soli

Miasto w województwie wielkopolskim słynące z wyjątkowej kopalni soli kamiennej, z której pochodzi większość spożywanej przez nas soli spożywczej oraz leczniczej.
To największa polska kopalnia eksploatująca potężnych rozmiarów wysad solny. Od niedawna jest także otwarta dla zwiedzających, którzy obejrzeć mogą potężne komory wyrobiskowe znajdujące się głęboko pod ziemią.

Kłóbka
a tam skansen

Wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim. We wsi znajduje się zabytkowy kościół parafialny z lat 1880 – 1881, zespół dworski z 1850 roku wraz z parkiem krajobrazowym o powierzchni 9 hektarów oraz skansen, do którego przenoszone są obiekty zabytkowej architektury z terenu Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej. Uwagę zwracają dobrze zachowane i nadal sprawne drewniane maszyny rolnicze i narzędzia najrozmaitszego przeznaczenia. Można tu zobaczyć ze i wiejskie chałupy były zamykane na specjalne zmyślnie wykonane zamki z kluczem drewnianym, którego nie łatwo było podrobić.

Kruszwica

Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta, jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzepkowskiego, zwana Mysią. To tutaj jak głosi legenda żywot swój skończył zły władca Popiel znany ze „Starej Baśni”.
Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r. w miejscu starego grodu.

Lubraniec

Miasto nad rzeką Zgłowiączką w woj. kujawsko-pomorskim.
Do największych zabytków miasta zaliczyć możemy barokową synagogę z ok. połowy XVIII wieku, pałac zbudowany po 1827 roku, kościół Matki Boskiej Szkaplerznej z lat
1905-06, a także zabytkową kaplicę cmentarną z 1897 r.

Licheń
z największą świątynią w Polsce

Licheń Stary to niewielka miejscowość w województwie wielkopolskim, należącym do diecezji włocławskiej.
Rozkwit Lichenia zaczął się wraz z przybyciem do tutejszej parafii Księży Marianów w 1949 roku. Dzięki ich staraniom rozrosło się miejscowe Sanktuarium Maryjne. W ciągu 10 lat wybudowano tu największą świątynię w kraju, która dla pielgrzymów stała się miejscem zadumy i modlitwy, gdzie szukają pomocy w cierpieniach i kryzysach. Wszystko to sprawia, że rocznie Licheń odwiedza około 1, 5 mln osób. Są tu również miejsca nawiązujące do objawień Matki Bożej w 1850 r. i upamiętniające późniejsze dzieje sanktuarium. Bazylika licheńska jest największą świątynią w Polsce.

Lubostroń
w angielskim stylu

To tutaj na terenie 40 hektarowego parku, zaprojektowanego w stylu angielskim, w malowniczej scenerii, wznosi się zabytkowy pałac Skórzewskich. Ta elegancka rezydencja została zbudowana w 1800 według projektu Aleksandra Zawadzkiego, który wzorował się na słynnej „Villi Capra” Palladiego. Centrum budowli stanowi wspaniale zdobiona okrągła sala, nakryta kopułą z figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemska – obecnie obywają się tu koncerty. Front pałacu stanowi podwójny portyk z czterema kolumnami, na którym widnieje sentencja łacińska: „sobie, przyjaciołom i potomnym”. Naprzeciwko pałacu, w dawnej stajni i wozowni znajduje godna polecenia restauracja.

Lubraniec

Miasto nad rzeką Zgłowiączką w woj. kujawsko-pomorskim.
Do największych zabytków miasta zaliczyć możemy barokową synagogę z ok. połowy XVIII wieku, pałac zbudowany po 1827 roku, kościół Matki Boskiej Szkaplerznej z lat
1905-06, a także zabytkową kaplicę cmentarną z 1897 r.

Marcinkowo

To wieś położona 2 km na południe od Gąsawy.
Miejsce historyczne, w którym poniósł śmierć książę Leszek Biały. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wzniesiony został tam okazały pomnik.
To przepięknie położone miejsce, które zachwycić może wspaniałą panoramą rozpościerającą widok na Gąsawę, okoliczne lasy oraz jeziora.

Rogowo
Powrót do czasów dinozaurów

Do okolicznych atrakcji włączyć musimy także Rogowo, w którym znajduje się Park Dinozaurów „Zaurolandia”. To magiczne miejsce zabierze nas w dwugodzinną wycieczkę przez dzieje Ziemi. Tablice informacyjne w przystępny sposób przybliżają nam informacje o okresach geologicznych, miejscach odkryć najciekawszych skamieniałości, trybie życia oraz sposobie odżywiania się poszczególnych okazów.
Wiele dodatkowych atrakcji, a także ogromny plac zabaw sprawią, iż najmłodsi nie będą się nudzić.

Solec Kujawski

To niewielkie miasto między Toruniem a Bydgoszczą stało się niedawno bardzo popularne a to dzięki otwarciu nowoczesnego Parku Wodnego z tak uwielbianymi przez dzieci i dorosłych zakręcanymi zjeżdżalniami. Tuz obok zbudowano i otwarto w 2008 roku park dinozaurów Jura park. Otoczony masywnym murem, wkomponowany w zieleń sosnowego lasu, Jura park mieści muzeum, ścieżkę edukacyjna z naturalnej wielkości modelami dinozaurów, Restaurację Jaskiniową, ogromny plac zabaw dla małych i najmniejszych i mały Lunapark.

Toruń
Miasto Mikołaja Kopernika

Malowniczo położone miasto nad Wisłą. To jeden z największych w kraju ośrodków naukowych, duży ośrodek gospodarczy i kulturalny. Miasto to kolejna perła tym razem architektury gotyckiej z zachowanym pierwotnym rozkładem ulic, autentycznymi średniowiecznymi kamieniczkami z malowanymi drewnianymi stropami np. na ulicy Kopernika. To właśnie tutaj 19 lutego 1473 roku przy ulicy świętej Anny urodził się Mikołaj Kopernik – najsłynniejszy i najwybitniejszy mieszkaniec Torunia. Dzisiaj to ulica Kopernika 17, a w budynku mieści się jego muzeum.
Toruń – jak każde miasto z bogatą historią – ma swoje magiczne miejsca. Turyści i torunianie wskazują na zaułek opodal Krzywej Wieży, łuki między kamienicami ul. Ciasnej, rozległy Bulwar Filadelfijski, cały obieg Rynku Staromiejskiego, zawsze tłumną ul. Szeroką i przytuloną do Starówki Dolinę Marzeń. Do toruńskich klimatów należą także tradycyjne spotkania pod pomnikami Flisaka, grającego na skrzypcach żabom oraz Mikołaja Kopernika – tego, który „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”. Dopełnieniem wizyty w mieście narodzin wielkiego astronoma powinna być oczywiście wizyta w toruńskim Planetarium.

Wieniec

Wieniec Zdrój to mały kurort leśny z tradycjami, to oaza ciszy i spokoju. Właśnie tam znajduje się rozległy masyw lasów sosnowych. Powietrze jest tam nasycone eterycznymi substancjami wydzielanymi przez drzewa iglaste. Wielkim walorem Uzdrowiska, oprócz klimatu jest kuracja tamtejszą wodą leczniczą.

Wietrzychowice
Zobacz grobowce

Wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, która warto odwiedzić jadąc z Izbicy do Kłodawy. Znajduje się tu rezerwat archeologiczny, który prezentuje częściowo zrekonstruowane tzw. „Grobowce Kujawskie” zwane także kurhanami. Monumentalne nasypy ziemne z okresu neolitu liczące ok 5000 lat są związane z tzw. Kultura pucharów lejkowatych. Jej przedstawiciele byli twórcami cywilizacji megalitycznej w Europie, znanej z wielkich grobowców kamiennych, świątyń i obserwatoriów astronomicznych, z których najsłynniejszy jest Stonehenge w Anglii. Cmentarzysko składa się z pięciu kurhanów dochodzący do 2m wysokości. W grobowcach znaleziono pochowki z darami dla zmarłych a także szkielety ze śladami udanych trepanacji czaszki. Ze względu na wielkość grobowców, określane są mianem „polskich piramid”. Niedaleko, w Sarnowie, znajduje się podobny rezerwat z 9 grobowcami.

Włocławek
Katedra i Tama

Do walorów turystycznych i krajobrazowych gminy Włocławek należy przede wszystkim sąsiedztwo Wisły i rozległego Zalewu Włocławskiego. Charakterystyczną cechą tutejszego krajobrazu są również liczne jeziora, duże powierzchnie leśne z rezerwatami przyrody oraz zespoły wydm śródlądowych i rozległe kompleksy bagienne. Bogactwo i różnorodność siedlisk sprawiły, że wschodnia cześć gminy została objęta ochroną prawną utworzonego w 1979r. Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Warto zwrócić również uwagę, że cały teren gminy został włączony do jednego z 13 w kraju Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Gostynińsko-Włocławskie” obejmującego szczególnie atrakcyjne skupiska leśne w Polsce.
Największym zabytkiem jest gotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z przełomu XIV i XV w., przebudowana w latach 1891-93. Znajdują się w niej najstarsze witraże w kościele katolickim w Polsce (z 1360 roku), nagrobek zrobiony przez Wita Stwosza, a także liczne inne cenne rzeźby i malowidła.