Konsultacja wg TMC

Wizyta trwa   1 godzinę. 15 min przed rozpoczęciem wizyty otrzymacie Państwo kwestionariusz do wypełnienia. Następnie przeprowadzony jest wywiad dotyczący obecnego stanu zdrowia i chorób występujących w rodzinie, oraz diagnostyka wg. TMC (oglądanie języka, badanie pulsów).  Na tej podstawie opracowany zostanie indywidualny Program Terapeutyczny, obejmujący terapię ziołami medycyny chińskiej, ćwiczenia i zalecenia dietetyczne.

Ze względu na badanie języka, na konsultację najlepiej przyjść na czczo i nie myć zębów. Nie należy też wcześniej przyjmować lekarstw i potraw barwiących język.

  • 160 PLN – wizyta składająca się z jednogodzinnej konsultacji wstępnej i drugiej konsultacji po ok. 3 tygodniach
  • 80 PLN – koszt kolejnych kontrolnych jednogodzinnych wizyt, które powinny nastąpić zazwyczaj po 2 do 3 miesiącach stosowania zaleceń
  • 150 PLN – pisemne opracowanie diagnostyki i zaleceń na życzenie (opcjonalnie)
  • zioła kosztują 29gr. za gram, zazwyczaj paczka to 120 -220g

Konsultacje mailowe dotyczące wszelkich spraw związanych z odbytą wizytą oraz zaleceń są bezpłatnie przez okres miesiąca po odbyciu wizyty.

Można też zgłosić się na bezpłatną wstępną konsultacje trwającą ok 15 minut.

W Gospodarstwie Agroturystycznym Dworek Janowicki, gdzie mieści się Ośrodek Terapii Naturalnej, organizowane są turnusy terapeutyczne z programem edukacyjnym, ćwiczeniami i dietą, Szczegóły znajdą państwo w zakładce turnusy terapeutyczne.

Zgłoś się lub zadaj pytanie

Dozwolone pliki jpg,pdf

Co to jest Tradycyjna Medycyna Chińska (TMC)

TMC Jest uniwersalnym systemem medycznym obejmującym ziołolecznictwo, akupunkturę, masaż, ćwiczenia, dietę oraz zalecenia dotyczące stylu życia. Celem TMC jest doprowadzenie do możliwie najpełniejszej równowagi i harmonii energetycznej człowieka, tak aby organizm bez przeszkód odzyskał swój naturalny stan – Zdrowie.

Diagnoza

Wiele osób odczuwa nienaturalne zmęczenie lub inne dolegliwości, często spowodowane nieznanymi zaburzeniami, których Medycyna Zachodnia nie jest w stanie zdiagnozować.

Zaletą diagnostyki TMC jest klasyfikowanie symptomów i przyporządkowywanie ich odpowiedniemu modelowi. Każda dolegliwość może być zdiagnozowana w oparciu o te zasady. Opisując to metaforycznie Model Diagnostyczny jest jak konstelacja a oznaki i symptomy są gwiazdami.

W dzisiejszych czasach terapeuta nie polega tylko na starożytnych technikach diagnostycznych i powszechnie brane są pod uwagę wszelkie badania biomedyczne (które należy przynieść ze sobą na wizytę). Pomocna i czasami konieczna jest szeroka wiedza wniesiona przez pokolenia lekarzy TMC, które określiły i opisały dany syndrom i zasady leczenia jak również prognozy wyleczenia danej choroby. Obecnie dostępne jest wiele badań klinicznych i obserwacji, które terapeuta TMC może wykrzesać w diagnostyce i leczeniu.

Pacjent może oczekiwać od terapeuty sensownej diagnostyki, rozważenia możliwych powodów choroby lub symptomu, porad dotyczących diety, kontroli emocji, stylu życia.  Pacjent powinien dowiedzieć się jakie są prognozy wyleczenia jego dolegliwości i na czym będzie polegała terapia.

TMC – zastosowanie i leczenie

Istnieje duża ilość naukowych badan medycznych dotyczących poszczególnych ziół i klasycznych formuł ziołowych i ich efektów terapeutycznych we współczesnych chorobach. Z badań porównawczych, w których używane jest placebo, mieszanki ziołowe TMC i leki konwencjonalne razem z ziołami TMC, wynika ze ta ostatnia metoda daje najlepsze efekty terapeutyczne. Dzieje się tak szczególnie w przypadku bardzo poważnych chorób. Często też skuteczność ziół jest lepsza niż użycie lekarstw Medycyny Zachodniej
Wśród lekarzy chińskich z bardzo dużym doświadczeniem klinicznym, istnieje przekonanie, że w ostrych stanach chorobowych lepiej i bezpieczniej jest użyć diagnostyki zachodniej i jej metod leczenia, ale gdy choroba przechodzi w stan przewlekły, wtedy zioła są najlepsza forma terapii.
Oczywiście ten system medyczny jest z założenia nastawiony na prewencje, czyli utrzymanie człowieka w zdrowiu, ponieważ lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

W przypadku choroby, użycie ziół równolegle z terapia konwencjonalna, daje lepszy komfort życia i znacznie je przedłuża. Badania potwierdzające to są łatwo do znalezienia, również dla lekarza medycyny konwencjonalnej. W Polsce jednak prawie się nie zdarza się, żeby lekarz prowadzący referował pacjenta do terapeuty Medycyny Naturalnej. W innych krajach zdarza się to coraz częściej a w krajach dalekiego wschodu jest to normalną praktyką. Wydaje się też, że wśród polskich pacjentów nie ma wystarczającej wiedzy o systemie TMC i korzyściach, które może przynieść terapia ziołami. Większość ludzi szuka alternatywnej formy leczenia, gdy wszelkie formy leczenia medycyny zachodniej zostały wyczerpane i gdy zostało mało życia. Wtedy Ci pacjenci i ich rodziny z nadzieja patrzą na rożne formy medycyny alternatywnej a one najczęściej nie przynoszą pożądanego efektu.
TMC oferuje nam sprawdzone przez stulecia na wielu pokoleniach i populacjach ludzkich metody działania, użyte w rożnych warunkach geograficznych i na bardzo różnorodnym polu genetycznym.
Metody te przeszły również egzamin czasowy, wiele mieszanek ziołowych używanych współcześnie były stosowane 700 czy 900 lat temu. Bazujemy tu na doświadczeniu pokoleń a nie na chwilowych trendach czy poglądach.
W TMC w zasadzie nie leczy się określonej choroby, tylko biorąc pod uwagę chorobę leczy się organizm jako całość i być może dlatego ta medycyna jest tak skuteczna. Nasz organizm jest dynamiczną formą życia, w którym ciągle coś się zmienia a każdy człowiek jest trochę inny i wymaga innego podejścia. Dlatego zioła i formuły często są zmieniane i nie ma jednej stałej formułki na daną chorobę. Wg. teorii medycyny chińskiej nie ma nawet jednej rzeczy, która byłaby uniwersalnie dobra lub zła dla wszystkich.
Jest to bardzo delikatny dla pacjenta system medyczny i ma bardzo wszechstronne zastosowanie w zapobieganiu i terapii chorób przewlekłych.

Medycyna Chińska traktuje człowieka jako swego rodzaju ogród, który należy ciągle pielęgnować, dlatego też o zdrowie należy dbać zanim pojawi się choroba.