Ciechocinek
Perła Polskich Uzdrowisk
Biskupin
Na pojezierzu Pałuckim
Ta wieś na pojezierzu Pałuckim, malowniczo położona nad rozległym jeziorem to kolejne ciekawe miejsce znane wszystkim z podręczników historii. Znajduje się tu najbardziej znane muzeum archeologiczne w Europie Środkowej. Badania archeologiczne rozpoczęły się w latach 30-tych były przeprowadzane za pomocą najnowocześniejszych metod. W ich wyniku odkryte zostało, doskonale zachowane w torfie, drewniane osiedle kultury łużyckiej otoczone falochronem sprzed ponad 2700 lat. Przed wojną Biskupin nazywany był polskim Pompejami. Obecnie można tu zwiedzać zrekonstruowane drewniane budynki mieszczące niegdyś domy i warsztaty rzemieślnicze, które co roku zapełniają się przybyszami w strojach z dawnych epok, podczas organizowanego tu największego w Europie Festynu Archeologicznego. Festyn, który co roku ma inny motyw przewodni, trwa 10 dni i rozpoczyna się w drugi weekend września.
Wenecja
kolejny przystanek
Gąsawa
na trasie kolejki
Gniezno
Pierwsza stolica Polski
Mówiąc o Gnieźnie nie sposób nie wspomnieć o Katedrze Gnieźnieńskiej, która szczególnie zaznaczyła się w dziejach polskiej historii, dawniej aula koronacyjna królów polskich, dziś kościół arcybiskupów gnieźnieńskich oraz miejsce grobu pierwszego Patrona Polski św. Wojciecha Biskupa i Męczennika.
Kłodawa
kopalnia soli
To największa polska kopalnia eksploatująca potężnych rozmiarów wysad solny. Od niedawna jest także otwarta dla zwiedzających, którzy obejrzeć mogą potężne komory wyrobiskowe znajdujące się głęboko pod ziemią.
Kłóbka
a tam skansen
Kruszwica
Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok. 1350 r. w miejscu starego grodu.
Lubraniec
Do największych zabytków miasta zaliczyć możemy barokową synagogę z ok. połowy XVIII wieku, pałac zbudowany po 1827 roku, kościół Matki Boskiej Szkaplerznej z lat
1905-06, a także zabytkową kaplicę cmentarną z 1897 r.
Licheń
z największą świątynią w Polsce
Rozkwit Lichenia zaczął się wraz z przybyciem do tutejszej parafii Księży Marianów w 1949 roku. Dzięki ich staraniom rozrosło się miejscowe Sanktuarium Maryjne. W ciągu 10 lat wybudowano tu największą świątynię w kraju, która dla pielgrzymów stała się miejscem zadumy i modlitwy, gdzie szukają pomocy w cierpieniach i kryzysach. Wszystko to sprawia, że rocznie Licheń odwiedza około 1, 5 mln osób. Są tu również miejsca nawiązujące do objawień Matki Bożej w 1850 r. i upamiętniające późniejsze dzieje sanktuarium. Bazylika licheńska jest największą świątynią w Polsce.
Lubostroń
w angielskim stylu
Lubraniec
Do największych zabytków miasta zaliczyć możemy barokową synagogę z ok. połowy XVIII wieku, pałac zbudowany po 1827 roku, kościół Matki Boskiej Szkaplerznej z lat
1905-06, a także zabytkową kaplicę cmentarną z 1897 r.
Marcinkowo
Miejsce historyczne, w którym poniósł śmierć książę Leszek Biały. Dla upamiętnienia tego wydarzenia wzniesiony został tam okazały pomnik.
To przepięknie położone miejsce, które zachwycić może wspaniałą panoramą rozpościerającą widok na Gąsawę, okoliczne lasy oraz jeziora.
Rogowo
Powrót do czasów dinozaurów
Wiele dodatkowych atrakcji, a także ogromny plac zabaw sprawią, iż najmłodsi nie będą się nudzić.
Solec Kujawski
To niewielkie miasto między Toruniem a Bydgoszczą stało się niedawno bardzo popularne a to dzięki otwarciu nowoczesnego Parku Wodnego z tak uwielbianymi przez dzieci i dorosłych zakręcanymi zjeżdżalniami. Tuz obok zbudowano i otwarto w 2008 roku park dinozaurów Jura park. Otoczony masywnym murem, wkomponowany w zieleń sosnowego lasu, Jura park mieści muzeum, ścieżkę edukacyjna z naturalnej wielkości modelami dinozaurów, Restaurację Jaskiniową, ogromny plac zabaw dla małych i najmniejszych i mały Lunapark.
Toruń
Miasto Mikołaja Kopernika
Wieniec
Wietrzychowice
Zobacz grobowce
Włocławek
Katedra i Tama
Największym zabytkiem jest gotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z przełomu XIV i XV w., przebudowana w latach 1891-93. Znajdują się w niej najstarsze witraże w kościele katolickim w Polsce (z 1360 roku), nagrobek zrobiony przez Wita Stwosza, a także liczne inne cenne rzeźby i malowidła.